Attachment D

 

Committee Appointments (2001-2002)

 

University Committees:

 

Information Technology (2 Vacancies)

  1. Lynn Johnson (Oral Pathology)
  2. David Stern (Philosophy)

 

FRIC (Funded Retirement and Insurance) (4 Vacancies)

  1. Ruth Wachtel (Anesthesia)
  2. Herb Hethcote (Mathematics)
  3. Carol Fethke (Economics)
  4. Richard MacNeil (Sports, Health, Leisure & Phy Studies)

 

Committee on Conflict of Interest in Employment (Also known as Employment of Relatives) (1 Vacancy)

  1. Dawn Robinson (Sociology)

 

Council on Teaching (2 Vacancies)

1.      Robert Latham (English)

2.      Steve Thunder-McGuire (Art/Art Education)

Family Issues (1 Vacancy)

1.      Joni Kinsey (Art/Art History)

 

Financial Aid Advisory (1 Vacancy)

1.      Joseph Spiess (Aerospace Military Studies)

 

Hancher Auditorium Advisory (1 Vacancy)

1.      Penelope Hall (Speech Path & Audiology)

 

Human Rights (1 Vacancy)

1.      Judy Polumbaum (Journalism & Mass. Communications)

 

Lectures (2 Vacancies)

1.      Clare Kreiter (Family Medicine)

2.      Louis Schwartz (Comparative Literature)

 

University Libraries (3 Vacancies)

  1. Carolyn Dyer (Journalism & Mass Communications)
  2. John Fuller (Urban & Regional Planning)
  3. Yangbo Ye (Mathematics)

 

 

Parking and Transportation (1 Vacancy)

  1. Thomas Charlton (Anthropology)

 

Recreational Services (1 Vacancy)

  1. Michael Kelly (Family Medicine)

 

Research Council (4 Vacancies)

  1. Mark Young (Chemistry)
  2. Richard Hichwa (Radiology)
  3. Catherine Ringen (Linguistics)

 

 

Non-Charter Committees:

 

Non-Resident Fee Review (1 Vacancy)

1.      Johnmarshall Reeve (Educational Psychology)

 

Board in Control of Athletics (7 Openings)

  1. Ana Diaz-Arnold (Family Dentistry)
  2. Kerri Lynn Rupe (Nursing)
  3. Dan Anderson (Mathematics)
  4. Paul Perry (Clinical and Admin Pharmacy)
  5. Jim Tomkovicz (Law)
  6. Michael Karnell (Otolaryngology-Head & Neck Surgery)
  7. Gene Parkin (Civil-Environmental Engineering)

 

Campus Planning (1 Vacancy)

1.      Barbara Eckstein (English)

 

 

Faculty Senate Committees

 

Budget Planning (3 Vacancies)

1.      George Neumann (Economics)

2.      John Lowe (Community & Behavioral Health)

3.      Elaine Smith (Epidemiology)

 

Faculty Welfare (1 Vacancy)

1.      Wilf Nixon (Civil-Environmental Engineering)

 

Governmental Relations (4 Vacancies)

1.      Vicki Hesli (Political Science)

2.      Downing Thomas (French-Italian)

3.      Connie Delaney (Nursing)

4.      Patrick Lloyd (Family Dentistry)

 

 

Judicial Commission (10 Vacancies)

1.      Erin Irish (Biological Sciences)

2.      Lauren Rabinovitz (American Studies)

3.      Claibourne Dungy (General Pediatrics)

4.      Sarah Hanley (History)

5.      Carolyn Dyer (Journalism & Mass Communications)

6.      Colby Swan (Civil-Environmental Engineering)

7.      Craig Porter (Pediatrics Clinical)

8.      David Arkush (History)

9.      Margaret Raymond (Law)

10.  Richard MacNeil (Sports, Health, Leisure & Phy Studies)

 

Rules and Bylaws (1 Vacancy)

1.      Sandford Markham (Obstetrics/Gynecology)

 

Selection of Central Academic Officials (4 Vacancies)

1.      Matthew Rizzo (Neurology)

2.      John Menninger (Biological Sciences)

3.      Samir Bishara (Orthodontics)

4.      Colby Swan (Civil-Environmental Engineering)